Міжнародні зв’язки з навчальними закладами та організаціями


Міжнародне співробітництво випускової кафедри машин та апаратів Хмельницького національного університету активно розвиваються у сфері науки, освіти і культури з університетами Республік Польщі Білорусії та Канади.

Починаючи з 2003 р. після підписання двосторонньої угоди про співробітництво між Механічними факультетами Краківської Політехніки ім. Т.Костюшко та ХНУ було започатковано проведення цілого ряду спільних наукових форумів і обмінів студентами і викладачами у яких активну участь приймали студенти, аспіранти та викладачі кафедри машин та апаратів.

Так у травні 2003р. в Хмельницькому відбулась І Українсько-польська конференція молодих науковців «Механіка і інформатика», а в листопаді того ж року у містечку Сатанів, що на Поділлі пройшла І Українсько-польська наукова викладацька конференція «Сучасні технології виробництва в розвитку економічної інтеграції та підприємництва» за участі викладачів та аспірантів кафедри. Наступна, ІІ конференція молодих науковців в травні 2004р. знову проходила у Хмельницькому. Вже традиційно у травні 2004р. у Хмельницькому була проведена ІІІ конференція молодих науковців, а ІV студентський науковий форум вже відбувся у Кракові весною 2005р. на базі КП. Восени 2005р. у передмісті Кракова відбулась ІІ Українсько-польська наукова конференція «Техніко-економічні передумови розвитку підприємництва». А у квітучому травні 2006р. Поділля гостинно приймало польських партнерів на V Українсько-польській конференції молодих науковців. Весною 2007р. українські і польські молоді науковці зустрілися у передгір'ї польських Татр в містечку Буковина Татржанська на VІ студентській конференції. У вересень 2007р. Кам’янець-Подільський приймав ІІІ Міжнародну Україно-Польську наукову конференцію «Новітні матеріали, технології та технологічне обладнання», а на весні 2008р. Кам’янець-Подільський знову гостинно приймав вже VІІ студентський науковий форум. А навесні 2011р. у Хмельницькому успішно відбулася VІІІ конференція молодих науковців «Механіка та інформатика». Восени 2011р. при активній участі викладачів кафедри проведено міжнародну конференцію «ІV Українсько-Польські наукові діалоги», яка проходила в м. Яремче. Вже традиційно у жовтні 2013р. там же відбулась наступна міжнародна конференція «V Українсько-Польські наукові діалоги», в якій вже традиційно активну участь науковці з багатьох українських, польських, словацьких і російських університетів, а також науковці кафедри машин та апаратів.

Починаючи з 2003р., на механічному факультеті нашого університету було експериментально започатковано безкоштовне вивчення польської мови, що дозволило викладачам і студентам активніше приймати участь у спільних заходах в рамках українсько-польської співпраці. Поряд з цим, спільно з польськими партнерами проводилися і інші дії, пов’язані з навчанням, практиками студентів, а також стажуванням викладачів і аспірантів обох вузів. Перша студентська практика за обміном відбулась ще у 2003р., а далі вони проходили щорічно включно з 2008р. У 2004р. в нашому університеті за ініціативи Г.М.Драпака був створений Українсько-польський центр, приміщення якого офіційно відкрилися у 2007р.

Стажування на кафедрах механічного факультету Краківської Політехніки у 2006-2010 роках пройшли викладачі кафедри машин і апаратів О.С.Поліщук, С.Л.Горященко і Г.М.Драпак. Студенти, що навчались на спеціальностях кафедри машин та апаратів, гр. ІМ-05, Макарчук М., Твердохліб, Литвак К.А., гр. ЕТ-05 Ващенко Ю, ІМ-09 Борщевська І. та інші. проходили практику у Краківській Політехніці ім. Тадеуша Костюшко і паралельно безкоштовно навчались польської мови у Краковській міжнародній школі за підтримки товариства «Спільнота польська». Також згідно угоди про обмін студентами між Хмельницьким національним університетом та Краківською Політехнікою ім. Тадеуша Костюшко (КП), вперше за експериментальною програмою подвійного диплому у 2007-2008 н/р студенти кафедри машин і апаратів Литвак Костянтин та Ващенко Юлія були направлені для навчання на механічний факультет Краківської Політехніки. А у 2010-2011 навчальних роках на навчання на той же факультет Краківської Політехніки була направлена студентка кафедри машини і апарати Інна Борщевська. З 2014р за програмою подвійного диплому у Люблінській Політехніці навчається студент кафедри гр. ЕТ-11 А. Єрмолін, а у 2014р. за цією ж програмою поїхали на навчання студенти гр. МБ-12 В. Зайонц і С. Висоцький.

У 2008р. викладач кафедри Драпак Г.М. пройшов навчання у центрі якості КП і успішно склавши випускні іспити отримав свідоцтво державного зразка Республіки Польща про закінчення післядипломних студій за напрямком «Міжнародні системи управління якістю», а також склавши іспити отримав сертифікат внутрішнього аудитора системи управління якістю відповідно норм ISO 9000 : 2000.

У травні 2013р. з офіційним візитом кафедру машин і апаратів відвідали завідувач кафедри робототехніки в мехатроніки Гірничо-металургійної академії ім. Станіслава Сташиця (м. Краків, Республіка Польща) професор Тадеуш Уль і професор цієї кафедри Маріуш Гергель. Під час візиту ними були проведені лекції для студентів кафедри. В результаті переговорів між кафедрами було підписано протокол про наміри співпраці у науковій і навчальній сфері з кафедрою. Згідно цього документу, як перший етап співпраці намічено провести обмін студентами обох кафедр в період проходження літньої практики на провідних підприємствах обох країн у 2014р.

Враховуючи складні політичні обставини в Україні разом з партнерами було вирішено проводити наукові конференції в інтернет режимі. І-ша міжнародна Інтернет-конференція «Сучасні тенденції розвитку промисловості» була проведена у квітні 2014р. Участь в її роботі прийняло понад 100 науковців з університетів і наукових установ України, Республіки Польщі, Республіки Білорусії і РФ.

На 2015р. заплановано проведення двох науково-практичних конференцій. У травні має відбутися Перша Подільська науково-практична конференція молодих науковців .

А на листопад 2015р. заплановано проведення І Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції за участі іноземних фахівців з Республік Польщі і Білорусії.